Sporculara koruyucu hekimlik, teşhis, tedavi ve atletik performans yönetimi verecek Türkiye'nin Spor Hekimliği Anabilim Dalı Bulunan ilk Sporcu Sağlığı Merkezi Bezmialem Vakıf Üniversitesi Eyüp Sultan Yerleşkesi'nde açıldı.

Açılışa, TFF Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mete Düren, Basketbol Milli Takım Sağlık Kurulu Üyesi Tahsin Beyzadeoğlu, Kağıthane Kaymakamı Hasan Göç, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Vakıflar 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı, Vakıflar 1. Bölge Müdür Yardımcısı Ekrem Arslan, Acıbadem Sports Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ömer Taşer, Türkiye Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği (TUSYAD) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Aşık, Üniversitemiz Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Akça, Rektörümüz Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu ve Genel Sekreterimiz Zeynep Gökçen'in yanı sıra çok sayıda basın mensubu ve konuk katıldı.

​Programın açılış konuşmasını yapan TFF Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mete Düren, Sporcu Sağlığı Merkezi'nin gençlerin spora yönlendirilmesindeki öneminden söz ederek, "Ülkemizin son yıllarda sporun her alanında yaptığı yatırımlar modern stadyum ve spor salonu sayısında yaşanan artış sporcu sağlığı sorununu da beraberinde getirdi. Yaralanan sporcuların rehabilitasyonu ve tedavisiyle sınırlı kalmayıp sporcuların sakatlanma risk analizleri özellikle çocukların spora yönlendirilmesini için ön plana çıkan sporcu sağlığı merkezleri gün geçtikçe artmaktadır. Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi'ni de bu doğrultuda açtığı Sporcu Sağlığı Merkezi'nden dolayı tebrik eder, başarılar dilerim" dedi.

Sporculara fiziksel ve mental destek açısından bu tür merkezlerin önemine değinen Acıbadem Sports Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ömer Taşer, "Sporun her alanı oldukça önemli. Ülkemizde en büyük sorunlardan biri spora başlama yaşında başarılı olan nesilleri sonradan kaybetmemizdir. İnşallah bu tür merkezler genç sporcuların kazandırılmasına hem fiziksel hem mental açıdan destek sağlayacaktır" dedi.

Türkiye Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği (TUSYAD) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Aşık ise bu tür tesislerin önemli işlevler üstlendiğini belirterek, "Böylesine bir tesisin açılmasında emeği olan herkesi kutluyorum. Gerçekten etkileyici bir tesis. Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi yönetimine Sporcu Sağlığı Merkezi'nde başarılar diliyorum. Bu tip merkezler sporcu sağlığının yanı sıra eğitim konusunda da önemli işlevler üstlenmektedir. Burada da aynı misyonun devam etmesini biz TUSYAD olarak beklemekteyiz" şeklinde konuştu.

Eyüp İlçesinde böyle bir tesis açıldığı için sevinçli olduklarını belirten Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, "Sporun iyi ve doğru yapılması adına sporcu sağlığı önemli bir kavramdır. Bir sporcu olarak bunun öneminin ben de farkındayım. Bezmialem Vakıf Üniversitesi'nin böyle bir tesis kurması da son derece önemlidir. Bu merkezin bizim ilçemizde kurulması bizi ayrıca mutlu etmiştir" dedi.

Sporcu Sağlığı Merkezi hakkında bilgi veren Rektör Yardımcımız ve Sporcu Sağlığı Merkezi Başkanımız Prof. Dr. İbrahim Tuncay, "Eskiden sporcu yaralanmaları yurt dışında tedavi edilirdi. Fakat günümüzde ülkemizin ilerlemeleri sayesinde ülkemizde tedaviler gerçekleştirebilmekteyiz. Alanımızda profesyonel kadromuzla ülkemizde ikinci fakat bir nevi kamu ayağı olan ilk merkez olduk. Sporcu Sağlığı Merkezimiz amatör ve profesyonel tüm sporculara hitap edecektir. Buradaki amacımız spora başlamadan sporcuların sağlık düzeylerini tespit etmek ve profesyonelce yönlendirmektir. Böylece sporcularımızın sakatlanmalarını engellemek istiyoruz" dedi.

Etkinliğin açılışına katılan herkese teşekkür eden Rektörümüz Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu ise "Spor hayatımızın her evresinde yer alması gereken vazgeçilmez bir öğedir. Sporcu Sağlığı Merkezimiz profesyonel kadrosuyla her türlü sakatlanma ve yaralanmaya karşı sporcularımızın yanında yer alacaktır. Türkiye'de bünyesinde Spor Hekimliği Anabilim Dalı da bulunan ilk Sporcu Sağlığı Merkezi olan merkezimiz Eyüp İlçemizde 1100 metrekare alanda tüm sporcularımıza hizmet edecektir. BVU olarak sağlığa gönül vermiş herkesi merkezimize bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Açılış sonrası konuklar Sporcu Sağlığı Merkezi'ni gezerken Merkez Başkanımız Prof. Dr. İbrahim Tuncay ve beraberindeki ekip, konuklarımıza spor aletlerini tanıttı.​

​Sporcu Sağlığı Merkezimizin Web sitesine ulaşmak için tıklayınız.​