Üniversitemizde Uluslararası katılımlı "II.Bezmialem Ortopedi Buluşması" düzenlendi.

Bu etkinklik ile ilk kez kullanıma açılan BVU Oditoryumunda düzenlediğimiz, Rektör Yardımcımız  Prof. Dr. İbrahim Tuncay'ın başkanlığında 7 ülkeden 9 bilim adamı ve yurt içinden ortopedinin çok değerli bilim insanlarının katılımıyla gerçekleşen  buluşmaya Rektörümüz Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İbrahim Tuncay, Genel Sekreterimiz Zeynep Gökçen, Yöneticilerimiz ve Akademisyenlerimiz yer aldı.

Üniversitemiz öncülüğünde ulusal ve uluslararası alandan bilim insanlarının katıldığı "II. Bezmialem Ortopedi Buluşması"nda dünyada ve ülkemizde tıbbın en hızlı gelişen dallarından biri olan Ortopedi ve Travmatoloji alanında erişkin rekonstrüksiyonunda güncel cerrahi teknikler ve vaka tartışmaları yapıldı. Ayrıca konferansa katılımcı olarak gelen 200'ü aşkın bilim insanın katılım gösterdiği toplantıda değerli bilim insanlarının gerçekleştirdikleri sunumlar ile tecrübelerini ve cerrahi operasyonlarını videolarla komplike vakalar üzerinden interaktif bilgi ve becerilerini paylaştılar. 

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, "Bu yıl ikincisini gerçekleştirmiş olduğumuz Bezmialem Ortopedi Buluşmasına hoş geldiniz. Ulusal ve uluslararası alandan katılım sağlayan kıymetli bilim insanlarını Bezmialem'de bir arada görmekten dolayı çok mutlu olduğumu belirtmek isterim. Dünya genelinde yaşlanan nüfusun giderek artması, şehir hayatının sağlık üzerine yoğun etkileri ve sağlık ile yaşam kalitesi arasındaki bağ ortopedi alanının önemini her geçen gün daha da fazla arttırmaktadır. Bu nedenle dünyada ve ülkemizde tıbbın en hızlı gelişen dallarından birisinin Ortopedi olduğunu söyleyebiliriz. Bezmialem Vakıf Üniversitesi olarak ortopedi alanında gerek tanı gerekse tedavi sürecinde her türlü bilimsel, teknolojik ve sosyal değişimleri yakından takip ediyoruz. Sağlık ve yaşam kalitesi ilişkisinin farkında olan yetkin akademik kadrosu ve sağlık personeli ile hem bilimsel araştırmalar yapıyor hem de sağlık hizmeti veriyoruz. Dünya standartlarında tedaviler uyguluyoruz. Döneminin bilimsel çalışmalarını destekleyen ve modern sağlık hizmetinin temellerini atan kurucumuz Bezmialem Valide Sultan'ı bu vesile ile bir kez daha yad etmek istiyorum. Üniversitemizde 2 gün boyunca sürecek olan II. Bezmialem Ortopedi Buluşması'nın ülkemize, milletimize, üniversitemize, ulusal ve uluslararası akademik camiaya ve tüm insanlığa hayırlı olmasını dilerim" şeklinde konuştu.

Türkiye'deki ortopedi alanındaki gelişmelerden bahseden Rektör Yardımcımız, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanımız Prof. Dr. İbrahim Tuncay, "Türk bilimi, tıbbı ve ortopedisi olarak ortalamanın çok üzerindeyiz. Dünyada en ileri teknoloji ile neler yapılıyorsa en az onlar kadar başarılıyız. Bunun yanı sıra asıl hedeflerin, ilerleme, deneyler ve yeni cihazlar geliştirme üzerine olmalı" şeklinde konuştu.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İbrahim Tuncay, bilim öğrenmenin dijital çağda çok farklı yollarının olduğunu fakat tıp öğreniminde ustaların yıllara dayanan tecrübelerini almak kadar hiçbir şeyin değeri olmadığını ifade etti. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İbrahim Tuncay, "Toplantıda, uluslararası 9 bilim insanı ve Türk ortopediysen hocalar tecrübelerini interaktif olarak anlattı" diye belirtti.

Rektörümüz ve Rektör Yardımcımız değerli katılımcıların onuruna verdiği yemeğin ardından Teşekkür plaketlerinin takdim edilmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile "II. Bezmialem Ortopedi Buluşması" sona erdi.