Yüksek tibial osteotomi, dizdeki deformasyonu azaltmak ve şekil bozukluklarını gidermek amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Dizlerde aşırı yüklenme nedeniyle oluşan deformasyonların giderilmesini amaçlar.
Travmalar ile zarar gören menisküs, kıkırdak ve eklem dokuları da dizin ideal şeklini kaybetmesine, aşınmasına ve yük taşıyamayacak hâle gelmesine neden olabilir. Yüksek tibial osteotomi, bu gibi durumlarda dizin normal formunu kazanmasına yardımcı olur.
Genç hastalarda, yüksek tibial osteotomi ameliyatı, proteze olan ihtiyacı geciktirerek hastanın daha konforlu bir yaşam sürmesini sağlamaktadır.
Yüksek tibial osteotomi genelde 65 yaşından gençlere uygulanır. Sporcularda ve ağır travma nedeniyle genç yaşta kıkırdak deformasyonu yaşayanlarda protez yerine tercih ettiğimiz bir işlemdir. Aynı zamanda dizlerinde O ya da X bacak dediğimiz şekil bozukluğu olan kişilere de yapılmaktadır.
Yüksek tibial osteotominin yapılması için hasarın dizin iç kısımlarında olması gerekmektedir. Bacak yük taşıma aksının diz ekleminin iç kısımlarına kaydığı vakalarda akla ilk gelen tedavi yüksek tibial osteotomidir.
Yüksek tibial osteotomi ameliyatı, açık ameliyat yöntemi ile yapılır. Tibia kemiğinin iç kısmına yani eklemlere yakın bölgesine atılan bir kesi ile ameliyat başlar. Ağırlığın yüklendiği iç bağlardan, ağırlığın tüm diz bölgesine yayılmasını sağlayacak işlem yapılır. Ağırlığın tüm eklem bölgesine yayılması, iç kısımdaki baskıyı azaltarak ağrı ve acıya neden olan etkenlerin ortadan kalkmasını sağlar. Yüksek tibial osteotomi ameliyatından sonra bacak şeklindeki değişme anında fark edilir.

YTO avantajları:
Yüksek tibial osteotomi özellikle hafif deformasyon vakalarında proteze olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırabilir.
Hastanın kendi eklem yapısı korunduğu için kıkırdak ve eklem ömrü uzun olur.
Diz protezine engel olan bir işlem değildir. Eğer işlem genç yaşta yapıldıysa ilerleyen yaşlarda yeniden proteze ihtiyaç duyulabilir. YTO tedavisi, proteze engel değildir. Fakat YTO sonrası kemik kaynamasına kadar 6 hafta kadar beklenmesi gereken bir süre vardır.